PS Antişok

PS (Polistiren), genel olarak kristal ya da Antişok olarak da adlandırılır. Isıtıldığında yumuşayan ve film, plaka gibi yarı bitmiş ürünlere ve birçok bitmiş ürüne dönüştürülebilen termoplastik bir polimerdir. Polistiren sınıfları iki ana gruba ayrılabilir:
• Kristal (GPPS – General Purpose Polystyrene) – Genel amaçlı polistiren
• Antişok (HIPS – High Impact Polystyrene) – Yüksek darbe dayanımlı polistiren
GPPS, kristal netlikte polistiren, tam saydam, hassas olup yaygın oranda gıda paketleme uygulamaları ve mücevher kutularında kullanılmaktadır.
HIPS, iyi materyal darbe performansı veren ama saydamlığı kaybeden, darbe modifiye edici olarak bütadiyen kauçuğa sahip polistirendir.
Polistiren’in işlenmesi kolay olup hoş bir parlaklığa sahiptir. Termo biçimlendirme için en tercih edilen materyaldir. En yaygın bilinen polistiren uygulaması yoğurt kaplarıdır.
Kullanım Alanları:
Thermoforming ve fast food ambalajlamalarında
Elektronik cihazlarda
Otomotivde fark, stop lambaları ve iç aydınlatmalarda
Tekstil aksesuarlarında
Buzdolabı rafları, sebzelik ve meyveliklerinde
Oyuncaklarda
Isı yalıtımında
Ürün standları ve ürün reyonları
Gözlük ve tıp aletlerinde
İnşaat sektöründe
Mobilya sektöründe
Beyaz eşya sektöründe
Mutfak eşyalarında (plastik bardak, tabak, çatal vs.)
PS ürünleri sert, kırılabilir ve parlaktır. Düşük erime noktasına sahiptir. Polistiren, çabuk yanabilen, etkili gaz kokusu yayan ve kurum içeren bir maddedir. Güneş ışınlarına karşı dirençlidir. Aseton gibi maddelere karşı dayanıksızdır. Darbelere karşı dayanıklıdır.
Fiyatları düşüktür ve kolay işlenir.
Kristal polistiren diğer maddelere oranla daha sert ve şeffaftır. Kullanıldığı alanlar, kozmetik ürün kutuları, ayakkabı boyası kutusu, bardak, cd kutusu, elektrikli eşyalar, kaset, lamba, ev dekorasyon ürünleri, levha uygulamaları gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilir.